PORADNIK KATOLIKA

WITAJ W PORADNIKU KATOLIKA!

Witamy Państwa w internetowym poradniku katolika. Poradnik prowadzą wykładowcy Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Odpowiadamy na pytania dotyczące wiary katolickiej, a zwłaszcza zagadnień biblijnych, dogmatycznych, moralnych, duchowych, liturgicznych, historycznych. Pytania i odpowiedzi będą publikowane. Będzie wskazana także literatura, w której można znaleźć pogłębioną odpowiedź na postawione pytanie. Zachęcamy do korzystania z poradnika oraz dzielenia się swoimi uwagami.

PORADNIK KATOLIKA
Baza wiedzy
Poradnik Katolika > Poradnik Katolika > Baza wiedzy

Szukanie w pomocy:


Niebo

Rozwiązanie

Wielokrotnie słyszałem podczas czy to kazań czy katechezy, ze tak naprawdę NIEBO to nie fizyczne miejsce a stan zbawionej duszy po śmierci.
Jeśli faktycznie Niebo to stan a nie miejsce, to gdzie wstąpił Jezus oraz gdzie została wzięta Maryja?

Pozdrawiam!

Marcin

Rozróżnienie na miejsce i stan ma bardzo zasadniczą wymowę, w której chodzi przede wszystkim o podkreślenie, że niebo sytuuje się poza naszym światem opisywanym kategoriami czasu i przestrzeni. Chodzi o "inny świat", jak stwierdzamy potocznie, ale zarazem bardzo słusznie. Niebo to przede wszystkim relacja i wspólnota z Bogiem, której nie szukamy w tym świecie, ale u samego Boga, którego sposób istnienia jest nieprzystawalny do naszego. Dlatego lepiej jest mówić, że niebo to uszczęśliwiające bycie w Bogu. Jeśli chodzi o Chrystusa Zmartwychwstałego i Maryję wniebowziętą, to wiemy o Ich ciele, że Jest wprawdzie "to samo, ale nie takie samo". Podkreśla ten fakt św. Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian.

ks. Janusz Królikowski

Szczegóły artykułu
Identyfikator artykułu: 26
Kategoria: DOGMATYKA
Wyświetleń: 869

 
« Wstecz

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid

Logo designed by Freepik