PORADNIK KATOLIKA

WITAJ W PORADNIKU KATOLIKA!

Witamy Państwa w internetowym poradniku katolika. Poradnik prowadzą wykładowcy Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Odpowiadamy na pytania dotyczące wiary katolickiej, a zwłaszcza zagadnień biblijnych, dogmatycznych, moralnych, duchowych, liturgicznych, historycznych. Pytania i odpowiedzi będą publikowane. Będzie wskazana także literatura, w której można znaleźć pogłębioną odpowiedź na postawione pytanie. Zachęcamy do korzystania z poradnika oraz dzielenia się swoimi uwagami.

PORADNIK KATOLIKA
Baza wiedzy
Poradnik Katolika > Poradnik Katolika > Baza wiedzy

Szukanie w pomocy:


"począł się z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Dziewicy"

Rozwiązanie

Chciałem zapytać czy jest gdzieś opisane jakim sposobem i kto zapłodnił dziewicę Marię... bo nie wiem jak odpowiadać na pytania osób niewierzących...i jeszcze jedno pytanie czy mam brać poważnie słowa Jezusa o odcinaniu sobie części ciała....

Mówienie o "zapłodnieniu Dziewicy" nie jest najszczęśliwsze. Najlepiej ilustruje problem rodowód Jezusa z Ewangelii św. Mateusza (1, 1-16). Wparwdzie w jezyku polskim zostało przetłumaczone "był ojcem", ale dosłownie tekst mówi "spłodził". Gdy tekst dochodzi do Jezusa jest powiedziane, że Jezus "narodził się z Maryi". Różnica językowa chce podkreślić, że mamy tutaj do czyneinia z całkowiecie innym zjawiskiem, a mianowicie z cudem. Dlatego w wyznaniu wiary wyznajemy: "począł się z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Dziwicy". Stwierdzenie teologiczne dotyczy więc boskiego pochodzenia Jezusa, a podmiotem sprawczym wcielenia jest Duch Święty. Z tej racji mówienie o zapłodnieniu jest nie na miejscu i prowadzi do niewłaściwych skojarzeń.
Dla poszerzenia wiedzy w tej kwestii proszę sięgnąć do "Katechizmu Koscioła Katolickiego".
- Druga kwestia: słowa Jezusa należy zawsze brać na poważnie, ale należy je potem interpretować, by wydobyć ich prawdę. Prawdą jest więc i o to chodzi Jezusowi, że z grzechem należy walczyć radykalnie. Taki jest sens wypowiedzi Jezusa, a potwierdzają to także inne Jego wypowiedzi.

ks. Janusz Królikowski

Szczegóły artykułu
Identyfikator artykułu: 21
Kategoria: DOGMATYKA
Wyświetleń: 1290

 
« Wstecz

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid

Logo designed by Freepik