PORADNIK KATOLIKA

WITAJ W PORADNIKU KATOLIKA!

Witamy Państwa w internetowym poradniku katolika. Poradnik prowadzą wykładowcy Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Odpowiadamy na pytania dotyczące wiary katolickiej, a zwłaszcza zagadnień biblijnych, dogmatycznych, moralnych, duchowych, liturgicznych, historycznych. Pytania i odpowiedzi będą publikowane. Będzie wskazana także literatura, w której można znaleźć pogłębioną odpowiedź na postawione pytanie. Zachęcamy do korzystania z poradnika oraz dzielenia się swoimi uwagami.

PORADNIK KATOLIKA
Baza wiedzy
Poradnik Katolika > Poradnik Katolika > Baza wiedzy

Szukanie w pomocy:


Adoracja

Rozwiązanie

Dzień dobry,
w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w naszej Diecezji odbywa się Adoracja Najświętszego Sakramentu po mszy świętej (brak jest wtedy kazania). Dość często odwiedzam różne parafie i zauważyłem, że uroczystość ta przyjmuje w nich różne formy. W niektórych jest ona częścią mszy, a w niektórych występuje niejako jako dobrowolna forma, gdyż ksiądz dokonuje błogosławieństwa ludzi na najbliższy tydzień i wypowiada słowa "idźcie w pokoju Chrystusa", po których to część osób wychodzi, a część pozostaje na w/w Adorację. Chciałbym się dowiedzieć od czego to zależy i jak należy interpretować różne zwyczaje panujące w parafiach oraz jak powinno być prawidłowo.

W rzeczywistości te niedzielne adoracje to tradcja naszej tarnowskiej diecezji. Z zasady kiedy po Mszy św. dokonuje się wystawienia Najświętszego Sakramentu, należy opuścić końcowe błogosławieństwo Mszy św. i rozesłanie wiernych. Czyli wystawienie zazwyczaj w niedziele jest po ogłoszeniach ponieważ taka adoracja nie jest częścią Mszy. Ksiądz moze zachęcić wiernych do udziału w tej adoracji ale nie może nikogo do niej zmusić, a błogosławieństwo eucharystyczne na końcu adoracji nie zastępuje błogosławieństwa końcowego ze Mszy św. Tak na prawdę Msza św. niedzielna w tym konkretnym przypadku kończy się po prostu modlitwa po Komunii.

x Andrzej Dudek

Szczegóły artykułu
Identyfikator artykułu: 17
Kategoria: LITURGIA
Wyświetleń: 2747

 
« Wstecz

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid

Logo designed by Freepik