PORADNIK KATOLIKA

WITAJ W PORADNIKU KATOLIKA!

Witamy Państwa w internetowym poradniku katolika. Poradnik prowadzą wykładowcy Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Odpowiadamy na pytania dotyczące wiary katolickiej, a zwłaszcza zagadnień biblijnych, dogmatycznych, moralnych, duchowych, liturgicznych, historycznych. Pytania i odpowiedzi będą publikowane. Będzie wskazana także literatura, w której można znaleźć pogłębioną odpowiedź na postawione pytanie. Zachęcamy do korzystania z poradnika oraz dzielenia się swoimi uwagami.

PORADNIK KATOLIKA
Baza wiedzy
Poradnik Katolika > Poradnik Katolika > Baza wiedzy

Szukanie w pomocy:


Akolita

Rozwiązanie

Witam,

Czy meżczyzna świecki, żonaty może zostać akolitą?
Jeżeli tak to jaka jest droga otrzymania takiej posługi?

Pozdrawiam

Krzysztof

Szczęść Boże!
Panie Krzysztofie. Zgodnie z postanowieniami prawa kościelnego mężczyźni świeccy, posiadający wiek i przymioty ustalone przez konferencję biskupów, mogą być na stałe przyjęci przepisanym obrzędem liturgicznym do posługi akolity (por. kan. 230, 1 KPK). W takim przypadku jest konieczna misja kanoniczna i właściwe przygotowanie. W warunkach polskich należy uwzględnić postanowienia II Polskiego Synodu Plenarnego (1991-1999), który stwierdza, że do posługi stałego akolity mogą być dopuszczeni mężczyźni świeccy, którzy ukończyli przynajmniej 25 lat, cieszą się dobrą opinią, posiadają odpowiednie przymioty i są przygotowani do pełnienia tego zadania przez odpowiednią formację. W tej materii można skonsultować Instrukcję KEP w sprawie formacji i sposobu wykonywania posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej z 21.06.1991 a także przepisy wydane przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 15.03.1994 r. w myśl których decyzję w sprawie posługi ołtarza pozostawia się poszczególnym biskupom diecezjalnym w ich Kościołach lokalnych.
W sprawie drogi do otrzymania takiej posługi, jak już wcześniej wspomniałem, wymagane jest odpowiednie przygotowanie, które może potrwać jakiś czas, a które polega na uczestniczeniu w wykładach, dniach skupienia.
Pozdrawiam
ks. dr hab. Robert Kantor, kierownik katedry Teologii praktycznej i prawa kanonicznego WTST

Szczegóły artykułu
Identyfikator artykułu: 15
Kategoria: PRAWO KANONICZNE
Wyświetleń: 1790

 
« Wstecz

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid

Logo designed by Freepik