PORADNIK KATOLIKA

WITAJ W PORADNIKU KATOLIKA!

Witamy Państwa w internetowym poradniku katolika. Poradnik prowadzą wykładowcy Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Odpowiadamy na pytania dotyczące wiary katolickiej, a zwłaszcza zagadnień biblijnych, dogmatycznych, moralnych, duchowych, liturgicznych, historycznych. Pytania i odpowiedzi będą publikowane. Będzie wskazana także literatura, w której można znaleźć pogłębioną odpowiedź na postawione pytanie. Zachęcamy do korzystania z poradnika oraz dzielenia się swoimi uwagami.

PORADNIK KATOLIKA
Baza wiedzy
Poradnik Katolika > Poradnik Katolika > Baza wiedzy

Szukanie w pomocy:


Jak mówić o Jezusie?

Rozwiązanie

Dzien dobry,

Jak mowic o Jezusie jako Bogu, drugiej Osobie Trojcy Swietej? Jakich niepodwazalnych i przekonujacych argumentow uzyc w rozmowie z neokatechumenem wychowanym w kraju laickim i bez edukacji religijnej? Odrzuca on bowiem uczestnictwo we Mszy swietej jak i spowiedzi. Twierdzi, iz w niedziele nie jest konieczne uczestnictwo razem ze wspolnota parafialna w Eucharystii i ze kazdy moze modlic sie prywatnie w domu w tym czasie. Problemem jest rowniez w jego wierze dziewictwo Maryi. Odnosze rowniez wrazenie, iz oddziela w swoim toku myslowym Kosciol od Boga. Jak pokazac wartosc wiary w Kosciele Katolickim?

Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz.

Jan

W pytaniu jest kilka bardzo ważnych i trudnych problemów, na które nie ma łatwej odpowiedzi, ale można dać pewne sugestie:
1. Gdy mówimy o Jezusie Chrystusie, najlepiej zawsze wychodzić od Ewangelii. Którą Ewangelię wybrać, zależy od wrażliwości drugiej osoby. Jeśli to jest człowiek młody sugeruję Ewangelię św. Łukasza, która oprócz ukazania osoby i dzieła Jezusa, jako bliskeigo człowiekowi, czyni to w sposób "argumentujący", a więc wskazuje na jego boską wiarygodność i chce ją uzasadnić.
2. Szukamy w weirze argumentów "niepodważalnych i przekonujących", ale wiara nie buduje się na argumentach i nie z nich wynika. Argumenty podprowadzają do wiary, ale wiara jest zawsze łaską, dlatego też do Boga należy zawsze ostatnie słowo. Proponuję położyć mocny nacisk na bóstwo Jezusa Chrystusa, które na pierwszym miejscu ukazują Ewangelie. Jesli kogoś nie podprowadzi do łaski wiary boskość Chrystusa, to go nic nie przekona.
3. Jeśli chodzi o relację Kościół - Jezus Chrystus, najlepiej zwracać uwagę na to, że Jezus w swojej działalności zwrócił się do pojedyczych ludzi, ale od razu tworzy z nich wspólnotę - widzi On swoich uczniów jednoznacznie we wspólnocie ze soba i we wspólnocie między sobą. Wspólnota jest Jego świadkiem i wspólnota jest oparciem wiary jednostek.

ks. Janusz Królikowski

Szczegóły artykułu
Identyfikator artykułu: 20
Kategoria: DOGMATYKA
Wyświetleń: 1093

 
« Wstecz

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid

Logo designed by Freepik