PORADNIK KATOLIKA

WITAJ W PORADNIKU KATOLIKA!

Witamy Państwa w internetowym poradniku katolika. Poradnik prowadzą wykładowcy Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Odpowiadamy na pytania dotyczące wiary katolickiej, a zwłaszcza zagadnień biblijnych, dogmatycznych, moralnych, duchowych, liturgicznych, historycznych. Pytania i odpowiedzi będą publikowane. Będzie wskazana także literatura, w której można znaleźć pogłębioną odpowiedź na postawione pytanie. Zachęcamy do korzystania z poradnika oraz dzielenia się swoimi uwagami.

PORADNIK KATOLIKA
Baza wiedzy
Poradnik Katolika > Poradnik Katolika > Baza wiedzy

Szukanie w pomocy:


Droga Krzyżowa

Rozwiązanie

Jak poprawnie powinno brzmieć poniższe zdanie:
,,Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Tobie" czy "błogosławimy Ciebie"?

Choć może się to wydawać dziwną konstrukcją językową to z teologicznego punktu widzenia poprawna forma jest ta pierwsza forma, czyli "błgosławimy Tobie".
Pan Bóg nie potrzebuje naszego błogosłąwieństwa a raczej to On nam udziela swojego błogosławieństwa. Sens wyrażenia błogosłąwić Bogu w liturgii z j. łacińskiego "benedicimus tibi" zawiera ideę dziękczynienia za coś co się otrzymało od Boga i stąd w tym przypadku błogosławimy oznacza po prostu "dziękujemy", a dziękuje się komuś za coś czyli "dziękujemy tobie".

x Andrzej Dudek

Szczegóły artykułu
Identyfikator artykułu: 16
Kategoria: LITURGIA
Wyświetleń: 1640

 
« Wstecz

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid

Logo designed by Freepik